wymiennik
Konserwacja, O wymiennikach ciepła, Uszczelki

Niezawodne uszczelki do płytowych wymienników ciepła

Uszczelki do płytowych wymienników ciepła pełnią niezwykle ważną funkcję. To właśnie dzięki nim następuje prawidłowa wymiana medium między kanałami, przez co całe urządzenie charakteryzuje się oczekiwaną efektywnością. Choć są to niewielkie elementy, to ich uszkodzenie powoduje całkowity paraliż sprzętu, wskutek czego może być zachwiana praca potężnego zakładu, zajmującego się na przykład przetwórstwem spożywczym. Przyjrzyjmy się tym  elementom, by lepiej  zrozumieć, jak bardzo wpływają na komfort naszego codziennego życia.

Strategiczny komponent

Uszczelki do płytowych wymienników ciepła są jednym z komponentów płytowych wymienników ciepła. Składają się one z kilku lub kilkunastu cienkich płyt, najczęściej wykonanych z trwałego tworzywa – szczególnie popularna jest stal kwasoodporna. Odpowiednio zrobione odwierty są odpowiedzialne za przepływ płynu. Z kolei uszczelki normują ruch cieczy, regulując prędkość oraz kierunek. I – jak sama nazwa wskazuje – zapobiegają wyciekom. Warto też zwrócić uwagę na kształt płyt – ich pofałdowana struktura sprzyja szybszemu transferowi ciepła oraz przeciwdziała różnego rodzaju uszkodzeniom mechanicznym, na przykład pęknięciom i wgnieceniom.

By cały układ funkcjonował bez zarzutu, wskazana jest częsta i dokładna konserwacja. Polega ona na myciu poszczególnych części. Wskutek tych zabiegów usuwane są skupiska rdzy lub innych zanieczyszczeń. Choć z pozoru wydaje się to trudnym zadaniem, to samo rozkręcenie maszynerii nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy zdemontować płytę czołową i dociskową, by dostać się do wewnętrznych składowych wymiennika.

Wszechstronne zastosowanie

Osoby nieinteresujące się tego typu zagadnieniami nie zdają sobie sprawy, w ilu dziedzinach gospodarki wykorzystywane są płytowe wymienniki ciepła. Cieszą się wzięciem nie tylko w branży spożywczej, ale też w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, petrochemicznym, morskim czy atomowym. Dlatego trwałe uszczelki do płytowych wymienników ciepła odgrywają niebagatelną rolę w progresie wielu gałęzi ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *