pomiar
Konserwacja, O wymiennikach ciepła, Porady

Zadbaj o posiadane wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła to uniwersalne urządzenia. Dzięki swojej wszechstronności stosowane są w wielu branżach. Z powodzeniem korzysta z nich przemysł żywnościowy: służą do przetwarzania artykułów spożywczych, choćby takich jak piwo, dżemy, oleje lub soki. Ich skuteczność doceniają także petrochemicy. Chętnie adaptują je do procesów przerobowych ropy naftowej. Spotykane są również na statkach. Tam z kolei odpowiadają za chłodzenie elementów napędowych. Długo można wymieniać dziedziny, gdzie są eksploatowane. Jednak nie będą działać sprawnie, jeżeli użytkownicy zbagatelizują kwestie konserwacyjne. Czyszczenie i uszczelnienia wymienników ciepła to bardzo ważne zagadnienia, o których bezwzględnie należy pamiętać.

Czysty, znaczy sprawny

Żadne narzędzie nie spełni nakreślonych przez producenta funkcji, jeśli nabywca o nie prawidłowo nie zadba. Wymienniki to szczególne akcesoria, narażone na trwałe uszkodzenie w sytuacji, gdy nie zostaną poddane minimalnej pielęgnacji. Co jakiś czas – tutaj trzeba posiłkować się instrukcją obsługi lub zaleceniami serwisanta – powinno się myć pofałdowane płyty, odpowiedzialne za efektywny transfer energii. Pominięcie tych podstawowych czynności przyczyni się do rozwoju rdzy oraz innych niebezpiecznych osadów. Te w konsekwencji doprowadzą do wycieków i całkowitej destabilizacji ciśnienia, a wtedy nawet najlepsze uszczelnienia wymienników ciepła nie są w stanie uchronić przed katastrofą.

Hermetyczna obudowa

Kolejnym ważnym tematem jest wcześniej wspomniana szczelność, a w tej kwestii kluczową rolę odgrywają – jakżeby inaczej – uszczelnienia wymienników ciepła. Stosowane oryginalnie rozwiązania zdają egzamin, jednak wraz z upływem lat tracą swoje właściwości i należy koniecznie je wymienić. Obecnie wiele przedsiębiorstw oferuje wysokiej jakości zamienniki, przez co praca urządzenia zostaje znacząco wydłużona. A to z punktu widzenia inwestora doskonała wiadomość, gdyż gwarantuje dalszą bytność na rynku, skuteczną walkę z konkurencją i pomnażanie osiąganych dochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *